Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Poniedziałek, 18 Październik 2021 Imieniny: Łukasza i Juliana

Pozostałe aktualności

Reszel – miasto dobrego życia.

W związku z przynależnością Reszla do sieci miast dobrego życia Cittaslow w dniach od 20 do 26 września 2021 roku mieszkańcy obchodzili „Tydzień Cittaslow”. Przygotowano imprezy kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Stałym elementem wydarzeń w miastach sieci są konkursy i zabawy związane z ideą i symboliką Cittaslow. 
W poniedziałek 20 września, w godzinach porannych, na ulicach Reszla pojawiły się flagi przedstawiające pomarańczowego ślimaka, logo Sieci Miast Cittaslow. Zrzesza ona obecnie 35 polskich miast, z których większość leży w województwie warmińsko- mazurskim.  
 
Tego samego dnia odbyła się po raz pierwszy w Reszlu akcja honorowego krwiodawstwa. Zorganizował ją Urząd Miasta i Gminy. Okazją do spotkania się z pracownikami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, Oddział terenowy w Giżycku, było rozpoczęcie Tygodnia Cittaslow, który obchodzony jest corocznie w tygodniu poprzedzającym ostatnią niedzielę września. W „krwiobusie” stawiło się 27 osób, z czego 24 mogły oddać życiodajną ciecz. Udało się pozyskać 10,80 litra krwi. Większość osób oddawała krew po raz pierwszy. Cieszy zainteresowanie młodzieży, szczególnie uczniów Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu. Urząd Gminy przygotował upominki – niespodzianki dla wszystkich osób, które oddały krew. Oprócz tego wszyscy chętni mogli przyjąć jednodawkową szczepionkę przeciwko Covid-19 oraz dopełnić obowiązku w Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Osoby przybyłe pod reszelski ratusz mogły też nauczyć się od druhów z OSP Reszel udzielania pierwszej pomocy oraz posilić się gorącą herbatą i słodkościami. 
 
Na wtorek, środę, czwartek i sobotę Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu przygotowała zajęcia dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dzieci lepiły ślimaki, dekorowały ekologiczne torby i poznawały ideę ruchu Cittaslow. Dla starszych mieszkańców pracownicy biblioteki przygotowali spotkanie z „Teatrem przy stoliku” oraz warsztaty z dekorowania ekologicznych toreb. Pracownicy i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Reszlu wykonywali dekoracje w kształcie ślimaka oraz brali udział w zajęciach o tematyce Cittaslow. 
 
W piątek przed Urzędem Gminy stanęło stoisko promujące polską sieć miast dobrego życia. Pracownicy urzędu odwiedzili Klub Seniora, rozmawiali o idei sieci oraz o nadchodzących wydarzeniach związanych z Niedzielą Cittaslow. W sobotę na boisku przy Zespole Szkół im. M. Rataja, odbył się III Piłkarski Memoriał Pamięci Mariusza Czajkowskiego. W memoriale udział wzięli strażacy z okolicy oraz policjanci z Reszla i Kętrzyna. Burmistrz Reszla Marek Janiszewski przywitał zebranych zawodników, życzył sukcesów w piłkarskich zmaganiach oraz podziękował za przybycie do Reszla. 
 
Punktem kulminacyjnym Tygodnia Cittaslow była niedziela. Tego dnia mieszkańcy spotkali się najpierw na placu przed Środowiskowym Domem Samopomocy, aby wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Mrongowia, zrobić zdjęcie z żywymi maskotkami, czy skorzystać z animacji przygotowanych przez pracowników ŚDS. Punktualnie o 15:00 wyruszyła parada, pod przewodnictwem muzyków orkiestry wszyscy zebrani przeszli do amfiteatru przy MOK, aby tam oglądać przygotowany przez organizatorów blok artystyczny. 
 
Uroczystego otwarcia spotkania pn. „Wolni od uzależnień” dokonał Burmistrz Reszla Marek Janiszewski, który przedstawił ideę Cittaslow, przywitał zgromadzonych w amfiteatrze mieszkańców i gości oraz podziękował za przybycie. Następnie prowadzący imprezę Mariusz Sieraj przedstawił zagadnienia związane z profilaktyczną stroną festynu oraz działalnością Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jako pierwsi tego dnia na scenie zaprezentowali się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, w spektaklu „Zbuntowany Czerwony Kapturek”. Następnie na scenie pojawił się „Globus”, muzyk współpracujący na co dzień z p. Krystyną Giżowską, który wykonał dla zebranych kilka utworów Krzysztofa Krawczyka. Potem na scenie pojawił się, prowadzony przez p. Piotra Gerwatowskiego, reszelski Klub Seniora, który zaprezentował popisy wokalne i taneczne. Po seniorach na scenie ukazał się znany i lubiany aktor Piotr Pręgowski w swoim recitalu satyryczno- śpiewaczym. Na koniec Festynu „Wolni od uzależnień” na deskach reszelskiej sceny pojawił się Maciej Pol iluzjonista, który „zaczarował” widzów swoim pokazem. Dzięki odpowiedniemu doborowi muzyki, świateł, a przede wszystkim umiejętnościom p. Macieja mogliśmy przenieść się do świata iluzji.
 
W trakcie trwania festynu, pomiędzy poszczególnymi występami, widzowie zostali zapoznani z zasadami przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii. Mogli również sprawdzić swoją wiedzę z zakresu profilaktyki pozytywnej oraz ruchu Cittaslow.
 
Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych uczestników, którzy mogli bezpłatnie korzystać z namiotu profilaktycznego, w którym specjaliści od profilaktyki pozytywnej tłumaczyli, jakie skutki może wywołać korzystanie z alkoholu i narkotyków. 
Dodatkowo pracownicy Urzędu Gminy w Reszlu przekazywali, na dwóch stoiskach tematycznych, informacje dotyczące sieci miast dobrego życia, przeprowadzali konkursy wiedzy oraz informowali o działalności gminnych organów wspierających osoby uzależnione. 
 
W czasie festynu podsumowana została akcja „ W tygodniu ślimaka nakarm zwierzaka”, przedstawiciele Urzędu Gminy w Reszlu przekazali na ręce pracowników schroniska dla psów w Pudwągach artykuły zoologiczne, które mieszkańcy Reszla przynieśli do biblioteki w trakcie trwania „Tygodnia Cittaslow”. 
 
Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni mogli posilić się ciepłą grochówką oraz herbatą wydawaną przez strażaków z OSP, a przygotowaną przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w organizację festynu, a mieszkańcom za przybycie i dobrą zabawę.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: NieruchomosciBaner: Unia EuropejskaBaner: PFCBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611