Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Niedziela, 24 Styczeń 2021 Imieniny: Felicji i Tymoteusza

Edukacja

Przyszłość demokracji - kolejny etap przygody uczniów i nauczycieli ZS Reszel z projektem Erasmus +

Benavente - małe miasteczko w Portugalii to cudowne miejsce, w którym odbyło się  kolejne spotkanie partnerskie  realizowanego w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu projektu międzynarodowego Erasmus + “Raising Responsible Citizen". 
W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele z 5 krajów: Polski, Turcji, Portugalii, Chorwacji i Grecji.  Razem 24 uczniów oraz 20 nauczycieli. Polskę reprezentowało  4 nauczycieli : Anna Jałoszewska, Ewa Piechota, Dorota Parada, Artur Palke oraz 3 uczennice: Zuzanna Kania z klasy 2 LO, Natalia Wypyszczak z klasy 3 LO i Aleksandra Kuligowska z klasy 3 GPC. Tak jak pozostałe spotkania to również miało charakter dwutorowy. Nauczyciele zgłębiali wiedzę na temat wykorzystania technologii komputerowych podczas lekcji obserwując zajęcia z matematyki, historii i informatyki przygotowane przez portugalskich nauczycieli, jak również podczas warsztatów i lekcji przygotowanych przez nauczycieli uczestniczących w projekcie na temat m.in  wykorzystania mediów w nauczaniu, zwiększania międzykulturowego zrozumienia  czy innowacyjnych  metod dydaktycznych. W tym samym czasie uczniowie debatowali w Parlamencie Przyszłości i pracowali nad stworzeniem Powszechnej Deklaracji Demokracji, która miałaby obowiązywać w 2030 roku.

Tak jak podczas  poprzednich  spotkań, tym razem uczniowie również mieszkali u swoich rówieśników. Ponieważ było to już 3 spotkanie partnerskie, część uczniów znała się dość dobrze, co dało się zauważyć, gdy do grupy przyjezdnych dołączyła grupa uczniów z Portugalii. Słychać było okrzyki  ogromnej radości, a i niejedna łza szczęścia poleciała.

Spotkanie rozpoczęło się już w niedzielę podczas wspólnego zwiedzania Lizbony, po którym całą projektową grupą udaliśmy się pociągiem do miejscowości Vila Franca die Xira, gdzie na uczniów czekali już rodzice z goszczących ich rodzin. Uczniowie trochę zdenerwowani, trochę podekscytowani i szczęśliwi udali się na noc do swojej nowej portugalskiej rodziny.

Poniedziałek rozpoczął się powitalną ceremonią, którą uprzyjemnił występ szkolnej orkiestry. Po tym był czas na zabawy integracyjne, a po nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele rozpoczęli swoje zajęcia.

Kolejne dni upływały na realizacji zadań projektowych. Zaprezentowaliśmy portugalskim uczniom  nasze  kraje, miasta i  regiony w świetle demokracji, wyborów powszechnych i lokalnych oraz zasady przeprowadzania wyborów do samorządów szkolnych. Co ciekawe, niewiele nas różni.   W wolnych chwilach poznawaliśmy uroki  Benavente i jego okolic oraz zgłębialiśmy  tajniki  kuchni portugalskiej.

W ramach uczenia się poprzez działanie odbyliśmy dwie wycieczki: na najdalej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy - przylądek Cabo da Roca oraz do Parlamentu w Lizbonie. Oczywiście mieliśmy też okazję pospacerować pięknymi  lizbońskimi uliczkami i podziwiać niesamowite widoki  z różnych punktów tego cudownego miasta.  Będąc w Lizbonie trudno nie odwiedzić  Sintry - tam również zostawiliśmy swój ślad.

Jednak wszystko co dobre szybko się kończy.... Kolejne spotkanie dobiegło końca a wraz nim żal, smutek i łzy. Pożegnania nie miały końca, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.  Kolejne spotkanie dowiodło, że udział w projekcie nie tylko daje nam satysfakcję zawodową, ale pozwala na spotkanie cudownych ludzi. Portugalczycy okazali się wspaniałymi gospodarzami, dbającymi o każdy, najdrobniejszy szczegół. Ciężko było wyjeżdżać.... Jedyne co pozwala nam widzieć jasną stronę tego rozstania to kolejne spotkanie w Turcji, a następnie w Polsce.   
 
Dorota Parada
Ewa Piechota 
nauczycielki ZS Reszel
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: KoronaBaner: korona2Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: PSR2020Baner: polski ebazarekBaner: Unia EuropejskaBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611