Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Środa, 20 Styczeń 2021 Imieniny: Fabiana i Sebastiana

Edukacja

W walce z czadem

W środę 16 października młodzież klas pożarniczych Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu pod okiem nauczyciela edukacji pożarniczej kpt. Sławomira Siwka z Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie przy wsparciu druhów OSP Reszel wzięła udział w ogólnopolskiej akcji  edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”
Ich obecność w centrum Reszla miała na celu uświadomienie lokalnej społeczności zagrożeń związanych z  zatruciem tlenkiem węgla. Młodzież informowała o tym, skąd bierze się CZAD (tlenek węgla) i dlaczego jest tak niebezpieczny. Aby trafić do mieszkańców i zainteresować ich tematem, rozdawano ulotki zawierające podstawowe informacje dotyczące zagrożeń związanych z czadem. To z nich można się dowiedzieć, iż CZAD jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.
 
W związku z jego właściwościami wskazany jest w domach/mieszkaniach CZUJNIK CZADU. Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo pozwala zmniejszyć ryzyko utraty zdrowia bądź życia. Mieszkańcy, początkowo tylko z oddali rzyglądający się akcji, po kilku chwilach przełamali nieśmiałość i z zainteresowaniem wzięli udział w ćwiczeniach z użyciem szkoleniowego AED, który symuluje pracę tego prawdziwego. A taki od kilku dni znajduje się na ścianie reszelskiego ratusza jako jedyny w powiecie. Uczniowie objaśniali, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. W pokazie wykorzystano także fantomy: osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. Na koniec wspólne zdjęcie ze strażakami i nadzieja, iż tego typu akcje społeczne przełożą się na zmniejszenie liczby zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.
 
Ze statystyk wynika, iż w ubiegłym roku w sezonie grzewczym doszło do 3842 zdarzeń związanych z CZADEM. W ich wyniku uszczerbku na zdrowiu doznały 2024 osoby, a 52 osoby to ofiary śmiertelne. Niestety statystyki nie kłamią. Tlenek węgla zbiera śmiertelne żniwo każdego roku. Mając tego świadomość, chętnie przystąpiliśmy do wspomnianej akcji. Musimy zdawać sobie sprawę, iż CZAD może powstać w urządzeniach grzewczych opalanych drewnem, węglem, gazem czy olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, należy wykonać obowiązkowe, okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Przekazując te informacje tutaj oraz w formie ulotek mieszkańcom Reszla i okolic mamy nadzieję, iż wpłynie to na zwiększenie świadomości zagrożenia i poprawę bezpieczeństwa.
 
Dlatego też radzimy aby:
 • systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych;
 • użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
 • nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych;
 • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
 • w przypadku wymiany okien na nowe sprawdzić poprawność działania wentylacji; nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację;
 • nigdy nie bagatelizować objawów, takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
Jeżeli symptomy te skojarzymy z możliwością wystąpienia w naszym domu/mieszkaniu tlenku węgla, należy je natychmiast przewietrzyć, ewakuować współmieszkańców, wyjść na zewnątrz, wezwać służby ratunkowe. 
To nie jedyna tego typu kampania w naszej okolicy. Już 23 października nasi uczniowie z klas pożarniczych i strażacy z lokalnego OSP spotkają się z mieszkańcami Korsz, by i tam przypomnieć o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą CZAD.
 
 
Julita Woźniakowska
J. Szapiel kl. III LO
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: KoronaBaner: korona2Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: PSR2020Baner: polski ebazarekBaner: Unia EuropejskaBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
 • CAPTCHA
  CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
  Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611