Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Czwartek, 4 Marzec 2021 Imieniny: Kazimierza i Łucji

Edukacja

Wycieczka gimnazjalistów i ósmoklasistów do Małopolski - Wieliczka – Kraków – Zakopane – Oświęcim

W dniach 20 – 24 maja 2019r. gimnazjaliści z klasy III a z wychowawczynią p. Agnieszką Żyłą i ósmoklasiści z wychowawczyniami p. Magdaleną Baranowską oraz p. Agnieszką Migus udali się na wycieczkę do Wieliczki, Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia. Czwartą opiekunką podczas wyjazdu była p. Iwona Krupowicz.
Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem była Wieliczka i położona tam zabytkowa Kopalnia Soli, znana na całym świecie, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO – z licznymi kaplicami, podziemnymi jeziorkami, oryginalnymi urządzeniami i sprzętem prezentującymi ślady prac górniczych, dającymi wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołem, ich pracy, pasjach, wierzeniach.
 
Kolejnego dnia przyszedł czas na Kraków, drugie miasto w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Tu zapoznaliśmy się z historią tego pięknego miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej. Wielkie wrażenie zrobiło na wszystkich Wzgórze Wawelskie i Katedra Wawelska. Byliśmy na wieży Zygmuntowskiej, podziwialiśmy Dzwon Zygmunta. Spacerując po Rynku Głównym podziwialiśmy Sukiennice i mieliśmy możliwość wysłuchania hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Odwiedziliśmy również Collegium Maius – najstarszy z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiowali między innymi Mikołaj Rej, Jan Kochanowski i Mikołaj Kopernik.
 
Trzeci dzień, pomimo deszczowej pogody, spędziliśmy bardzo aktywnie. Pojechaliśmy do Palenicy Białczańskiej, skąd wyruszyliśmy pieszo do Morskiego Oka. Wędrówka w obie strony to prawie 18 km. Było warto je pokonać. Widoki, nawet w deszczu, zrekompensowały wysiłek wędrówki.
 
Czwartego dnia odwiedziliśmy wieś Murzasichla, w której stoi dom Pana Adama Gąsienicy. Wystrój wnętrza wypełniają zbiory sztuki ludowej, strojów i sprzętów użytkowych. W tradycyjnej dwuizbowej, góralskiej chałupie, Pan Adam przekazuje wszystkim chętnym swoją ogromną wiedzę o regionie. Oprócz ciekawych informacji, przeplatanych legendami i dowcipami wysłuchaliśmy przyśpiewek góralskich, gry na skrzypcach, gęślach, kozie i końcówce. Po ciekawym wykładzie udaliśmy się do Zakopanego na Krupówki, aby pospacerować i kupić pamiątki.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu, utworzone w 1947 roku staraniem byłych więźniów, pragnących upamiętnić tych, którzy w obozie stracili życie. Na Muzeum składają się głównie dwie wielkie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I Stammlager i Auschwitz II Birkenau z ponad 150 obiektami budowlanymi, ok. 300 ruinami, autentycznymi drogami, rampą, ogrodzeniami, a także archiwalia, które przetrwały ewakuację obozu oraz zbiór ponad stu tysięcy obiektów ruchomych (m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, przedmioty więźniarskie). Na terenie obiektu zainstalowana jest stała wystawa główna oraz kilkanaście tzw. wystaw narodowych, zorganizowanych przez państwa upamiętniające ofiary - swoich obywateli. Wizyta w Muzeum uświadomiła młodzieży, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z okresu niemieckiego nazizmu i czasów II wojny światowej powinna prowadzić do przyjęcia postawy odpowiedzialności za drugiego człowieka.
 
Wycieczka należała do bardzo udanych. Była ciekawa, pouczająca. Osobom zainteresowanym poznawaniem naszego pięknego kraju nie stał na przeszkodzie majowy deszcz. Większość z nas chętnie wróci do Małopolski i na Podhale.
 
 
Tekst: Organizatorzy
Zdjęcia: Adam Żyła
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: KoronaBaner: korona2Baner: NSP 2021Baner: NSP-naborBaner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: polski ebazarekBaner: Unia EuropejskaBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611