Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Czwartek, 4 Marzec 2021 Imieniny: Kazimierza i Łucji

Edukacja

Wyprawa do malborskiej warowni

  • 03-09-2019
  • Autor: Jolanta Radomska
  • drukuj
Wczesnym rankiem 7 czerwca 2019 roku uczniowie klasy V c oraz trzy uczennice z klasy V b wyruszyli na wycieczkę do Malborka. Dzień zapowiadał się wspaniale, humory dopisywały.
Dość długa podróż do Malborka upłynęła w mgnieniu oka. Na miejscu czekała na uczniów pani przewodnik przebrana w średniowieczną suknię. Po ustaleniu zasad zachowania się podczas zwiedzania zamku, pani przewodnik wręczyła wybranym uczniom chorągiew i tabliczkę z rylcem do zapisywania liter, które miały stanowić hasło do odkrycia tajemnic zwiedzanego obiektu. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści, przemierzając kolejne komnaty.
 
Dowiedzieli się, że zamek został zbudowany przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno - rezydencyjnej Europy.
Obejrzeli m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny, z kaplicą grobową św. Anny. Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski, tzw. Przedzamcze z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem  zabudowań gospodarczych.Zwiedzili wspaniałą kuchnię oraz piwnice z systemem ogrzewania podłogowego. Ponadto dowiedzieli się, że w 1997 roku malborską warownię wpisano na listę średniowiecznego dziedzictwa światowego UNESCO.
 
Po odkryciu zamkowych tajemnic i wspólnego odczytania zapisanego w języku łacińskim hasła, udali się do Parku Ruchomych Dinozaurów, gdzie do późnych godzin popołudniowych oddawali się aktywnej rozrywce. Zwiedzanie parku poprzedziła projekcja filmu w systemie 5D zatytułowanego „Duch starej kopalni”.
 
Po emocjach towarzyszących projekcji i wyjściu z kina przemierzyli ścieżkę edukacyjną, na której mogli spotkać ruchome stwory sprzed milionów lat. Zwiedzili wioskę jaskiniowców, następnie korzystali z licznych atrakcji znajdujących się w tym obiekcie m.in. parku linowego. 
 
Wyprawa do malborskiej warowni i Parku Dino okazała się wspaniałą i niezapomnianą przygodą. Pełni miłych wspomnień uczniowie wrócili do Reszla.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: KoronaBaner: korona2Baner: NSP 2021Baner: NSP-naborBaner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: polski ebazarekBaner: Unia EuropejskaBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611