Aktualności

Gminne obchody Święta Niepodległości 2023.

 • 15-11-2023
Tegoroczne gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Reszlu już w piątek 10 listopada. Uczniowie wraz z nauczycielami przeszli ulicami miasta z dużą biało-czerwoną flagą, która następnie zawisła na gmachu szkoły przy ulicy Chrobrego. 
Po wciągnięciu flagi na maszt odbył się uroczysty apel. W sobotni poranek, 11 listopada, gminne obchody Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Reszlu, którą celebrował proboszcz reszelskiej parafii, ks. Piotr Piasecki. Udział w niej wzięły władze samorządowe z Burmistrzem Reszla Markiem Janiszewskim oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Reszlu Beatą Subocz na czele, liczne poczty sztandarowe oraz wielu mieszkańców gminy. Msza miała uroczysty charakter, a pieśni wykonywane przez chór parafialny dodatkowo podniosły rangę tego wydarzenia.
 
Upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości odbyło się także w Świętej Lipce, gdzie odprawiona została msza święta za Ojczyznę, po której odbył się koncert w wykonaniu chóru świętolipskiego. Złożono też kwiaty przed tablicą upamiętniającą Feliksa Nowowiejskiego, który uczył się w szkole muzycznej w Świętej Lipce. W wydarzeniach tych brał udział Burmistrz Reszla Marek Janiszewski, który złożył wiązankę biało- czerwonych kwiatów pod tablicą upamiętniającą wielkiego kompozytora. Tego dnia z okien reszelskiego ratusza słychać było polskie pieśni patriotyczne. Zwieńczeniem świątecznego dnia była „Wieczornica Patriotyczna”. Legiony Polskie jednoczyły się w walce i z pieśnią na ustach walczyły o wolność i niepodległość Ojczyzny, podobnie zebrani w Miejskim Ośrodku Kultury w Reszlu goście, wspólnie śpiewali polskie pieśni patriotyczne i wysłuchali ich w wykonaniu:
 • Adama Kowalskiego
 • Krystyny Łożyńskiej
 • Magdaleny Romańczyk 
Uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kętrzynie:
 • Marii Bogdanowicz
 • Dominika Łomżyńskiego
 • Karoliny Owad i Karoliny Grądzkiej
Uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biskupcu:
 • Laury Rogozińskiej
 • Jana Żabińskiego
 • Zuzanny Rzepkowskiej
 • Kaliny Żabińskiej
W wieczornicy, oprócz władz samorządowych gminy i powiatu, wziął udział Poseł na Sejm RP Maciej Wróbel, który skierował do mieszkańców okolicznościowe przemówienie. 

Dziękujemy wykonawcom za przeniesienie nas do czasów, w których nasi przodkowie walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: rozklad-jazdy-autobusowBaner: NieruchomosciBaner: euslugi-buttonBaner: SesjeBaner: Unia EuropejskaBaner: Projekty realizowane ze Środków Państwowego Funduszu CelowegoBaner: Projekty realizowane ze Środków Rządowego Funduszu Inwestycji LokalnychBaner: Czyste powietrzeBaner: euslugiBaner: Polski ŁadBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: StrazGranicznaBaner: WKU