Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Czwartek, 18 Lipiec 2024 Imieniny: Kamila i Szymona

Pozostałe aktualności

Ogłoszenie o przetargu

Burmistrz Reszla ogłasza publiczny przetarg pisemny na sprzedaż samochodu specjalnego pożarniczego marki Jelcz 010 nr VIN SUJP422CCT0000174

 

Więcej informacji pod adresem: https://bipreszel.warmia.mazury.pl/informacja/7529/przetarg-pisemny-na-sprzedaz-samochodu-specjalnego-pozarniczego-marki-jelcz-010.html

Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt.
czytaj dalej

Mazury AirShow 2024 - już za chwilę!

Warto wiedzieć, że to już po raz 23-ci odbędą się mazurskie pokazy lotnicze znane pn. Mazury AirShow. Tym razem w całości efektownych zamierzeń na i nad historycznym lotniskiem Wilczego Szańca (Wolfsschanze), Kętrzyn Wilamowo, jak zwykle w pierwszy weekend sierpnia, tj. w dniach 3-4.08.2024 roku.
czytaj dalej

Dni Reszla 2024 - podsumowanie

W miniony weekend, Reszel rozbrzmiewał śmiechem, muzyką i radosnym gwarem, gdy mieszkańcy i goście świętowali Dni Reszla 2024. Zorganizowane przez Gminę Reszel i Miejski Ośrodek Kultury, obchody przyciągnęły tłumy uczestników, oferując bogaty program atrakcji. 
czytaj dalej

Reszelski Obiad pod Ratuszem: Kulinarna uczta przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów.

Reszel, malownicze miasteczko na Warmii, stał się centrum kulinarnych doznań i lokalnej sztuki podczas wydarzenia "Reszelski Obiad pod Ratuszem". Pierwsza edycja przyciągnęła tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy mieli okazję skosztować wyjątkowych potraw oraz podziwiać wyroby lokalnych twórców.
Centralnym punktem wydarzenia były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze nie zawiodły. Uczestnicy mogli skosztować różnorodnych potraw przygotowanych z mąki reszelskiej – produktu, z którego słynie ten region. Co więcej, specjały te były rozdawane za darmo, co stanowiło wspaniały gest wobec wszystkich obecnych. Dodatkowo, KGW sprzedawały swoje własnoręcznie wykonane wyroby, wśród których znalazły się m.in. wypieki, przetwory, rękodzieło i tradycyjne ozdoby.
Dodatkową atrakcją był konkurs na najsmaczniejszą potrawę przygotowaną przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Reszel. Lokalne KGW rywalizowały ze sobą, prezentując swoje najlepsze dania, które oceniała specjalna komisja. Konkurs ten dodał wydarzeniu jeszcze więcej emocji i pozwolił uczestnikom na bliższe poznanie kulinarnych tradycji regionu. I nagrodę zdobylo KGW Słoneczniki z Siemek, a pozostałe koła otrzymały nagrody za udział. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Jednym z najbardziej emocjonujących momentów imprezy była Bitwa Regionów – kulinarne zmagania KGW, zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W rywalizacji wzięły udział drużyny z różnych powiatów, które prezentowały swoje kulinarne umiejętności, przygotowując różnorodne potrawy. Jury, składające się z ekspertów kulinarnych, miało niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzcy, ponieważ poziom rywalizacji był niezwykle wysoki. Zwyciężyło KGW Wronka. Serdecznie gratulujemy!
Reszelski Obiad pod Ratuszem to wydarzenie, które nie tylko promuje lokalne produkty i twórców, ale również integruje społeczność oraz przyciąga turystów do tego urokliwego miasteczka. Dzięki takim inicjatywom, tradycje i kultura regionu są pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Mieszkańcy i turyści zgodnie podkreślali, że to jedno z najprzyjemniejszych wydarzeń w kalendarzu Reszla. Już teraz można się cieszyć na myśl o przyszłorocznej edycji, która z pewnością przyniesie jeszcze więcej wrażeń i smaków.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

75Galeria zdjęć: Reszelski obiad pod ratuszem

Informacja dla mieszkańców

Szanowni mieszkańcy
 
Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej oraz przepisami ustawy z dnia 10 lipca 2007 r o nawozach i nawożeniu producenci rolni mogą w okresie od 1 marca do 30 listopada stosować nawozy naturalne i organiczne (gnojowica, obornik). W związku z tym w krótkim okresie czasu mogą występować uciążliwości zapachowe. 
 
czytaj dalej

Zasady prawidłowej segregacji

PSZOK

Punky Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
zlokalizowany jest przy ul. Warmińskiej 18 w Reszlu.
 
Prowadzącym i właścicielem PSZOK jest Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. z siedzibą w Reszlu przy ul. 1 Maja 6.
 
Odpady do PSZOK można dostarczać w następujących dnia tygodnia
  • poniedziałek: 12:00 do 17:00
  • środa: 8:00 do 14:00
  • piątek: 8:00 do 14:00                        
 w pozostałe dni tygodnia (z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy) po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 89 755 02 05 wew. 28 
 

Segregowanie to nie wyrzucanie!

Papier, szkło, tworzywa sztuczne to nie śmieci - to wartościowe surowce!
 
Mogą się jeszcze przydać…
 
Sens recyklingu 
 
Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestaje być śmieciem – staje się wartościowym surowcem. Zaskoczony? Sprawdź, jak to działa.

Recykling zaczyna się w domu 
Za każdym razem, kiedy otwieramy szafkę pod zlewem, stajemy przed istotną decyzją: odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od resztek jedzenia, to mają one szansę stać się nową ławką w parku, gazetą, watą szklaną czy rowerem.
 
Segregacja ma sens
Jeden z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji śmieci to przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki, która wszystko miesza, więc nasza praca w domu idzie na marne – tymczasem to się zmieniło. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają zazwyczaj podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne odpady. Inne rozwiązanie to odbieranie każdego typu odpadów przez inną śmieciarkę. Obejrzyj nasz film i zobacz, jak to wygląda naprawdę.
Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie kilkakrotnie wyższy.
Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk.
 
Co powstaje z recyklingu?
Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest relatywnie droga, a złoża boksytu nie odnawiają się. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej.
Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone i której wydobycie jest bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jeno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.
 
Recykling a ochrona przyrody
Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Dla przykładu, recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Równocześnie oznacza obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. Co więcej, przynosi oszczędność ropy naftowej i zużycia energii nawet do 95%. Dzięki recyklingowi jest też mniej wysypisk. Choć bezpośredni koszt wywozu śmieci na składowisko jest tańszy niż ich przetwarzanie, to jednak faktyczne wydatki związane z utrzymywaniem składowisk, ograniczaniem ich wpływu na środowisko i rekultywację przyległych do nich obszarów są znacznie wyższe.
 
Drugie życie starych przedmiotów
W ostatnim czasie coraz więcej ludzi poszukuje możliwości maksymalnego przedłużenia życia raz wyprodukowanych rzeczy. Motywacje są różne - może to być forma zabawy, czasami jest to konieczność. Część osób manifestuje w ten sposób, że
troszczy się o środowisko naturalne. Tak naprawdę, jedynie od naszych pomysłów i wyobraźni zależy, w jaki sposób wykorzystamy stare przedmioty. Meble, ubrania, butelki czy puszki mogą dowolnie przeistaczać się w nowe twory.
O recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Weź na zakupy torbę wielorazowego użytku. Unikaj produktów jednorazowych i zbędnych opakowań. Wybieraj produkty w opakowaniach, które nadają się do recyklingu, albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych. Zanim kupisz kolejny produkt, zwróć uwagę, czy materiał, z którego został wykonany, nadaje się do recyklingu.
 
Recykling a gospodarka
Dzięki recyklingowi zmniejszamy także zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii. Nowe miejsca pracy powstają głównie w branży gospodarowania odpadami, w tym m.in. przedsiębiorstwach odbierających i segregujących odpady, jak i firmach zajmujących się ich przetwarzaniem.
W chwili obecnej przetwarzanie odpadów i inwestowanie w odnawialne źródła energii należą do najprężniej rozwijających się sektorów, pomimo panującego kryzysu gospodarczego. Według danych Eurostatu w czasie, kiedy na świecie szalała recesja, liczba tzw. „zielonych” miejsc pracy wzrosłą o 20%. Z tego względu Unia Europejska zakłada, że skoncentrowanie się na recyklingu i innych, ekologicznych modelach biznesu będzie w najbliższym czasie kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonego wzrostu. Ze względu na coraz większy popyt w gospodarkach krajów rozwijających się, ceny surowców i energii będą rosnąć. Jednocześnie śmieci są stałym i „odnawialnym” źródłem surowców i energii, z których nasza gospodarka może i powinna korzystać.
Innym rozwiązaniem jest wymiana zbędnych rzeczy. Nie potrzebujesz swojej starej kanapy? Oddaj ją w dobre ręce. To samo tyczy się sprzętu RTV/AGD. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nowej lodówki lub pralki. Dzięki wymianie, Ty pozbędziesz się kłopotu, a ktoś inny ucieszy się z prezentu. Wymieniając, naprawiając i pożyczając przedmioty dajesz im szansę na ich drugie życie.
 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł o odpowiedzialnych zakupach.
 

Informacja

W dniach 1 – 31 lipca 2024r. Kasa czynna
wyłącznie
w poniedziałki w godz. 8.00 – 14.30
W pozostałe dni tygodnia kasa nieczynna.
 
Opłaty można wnosić na rachunek bankowy Urzędu Gminy w Reszlu w Banku Spółdzielczym (bez prowizji), w placówce pocztowej, Banku PKO lub w punktach świadczących usługi finansowe.
 
1 2
Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: rozklad-jazdy-autobusowBaner: NieruchomosciBaner: euslugi-buttonBaner: SesjeBaner: Unia EuropejskaBaner: Projekty realizowane ze Środków Państwowego Funduszu CelowegoBaner: Projekty realizowane ze Środków Rządowego Funduszu Inwestycji LokalnychBaner: Czyste powietrzeBaner: euslugiBaner: Polski ŁadBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 755 39 00 - centrala
fax. (89) 755 07 58
 
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611