Aktualności
Rusza nabór wniosków do Programu "Czyste Powietrze"!
- 28-03-2025
- drukuj
Zadbaj o zdrowie, dom i środowisko – skorzystaj z dofinansowania!
Z przyjemnością informujemy o uruchomieniu naboru w ramach rządowego Programu "Czyste Powietrze", którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprzez wymianę starych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych z odrębną księgą wieczystą. Dzięki dofinansowaniu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania, poprawić komfort cieplny budynku i przyczynić się do ochrony środowiska.
Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych z odrębną księgą wieczystą. Dzięki dofinansowaniu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania, poprawić komfort cieplny budynku i przyczynić się do ochrony środowiska.
Dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w 2025 roku
- 27-03-2025
- drukuj
Celem projektu jest dofinansowanie kosztów kształcenia pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, jeżeli:
- pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;
- młodociany pracownik ukończył naukę zawodu i zdał:
- w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem - egzamin czeladniczy zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle,
- w przypadku młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem - egzamin zawodowy;
- młodociany pracownik ukończył przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1.
Dofinansowanie udzielane jest podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 702 z późn.zm.).
Efektem dofinansowania jest promocja zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizacja zawodowa.
Dlaczego nie wypalać traw?
- 26-03-2025
- drukuj
Wypalanie traw i zarośli jest zabronione i poważnie szkodzi środowisku. Choć często uchodzi za szybki sposób na oczyszczenie terenu, w rzeczywistości przynosi jedynie straty. Co roku w takich pożarach giną ludzie, najczęściej ci, którzy sami wypalają trawy. Dym z wypalania nie tylko zanieczyszcza atmosferę, ale także wpływa negatywnie na zdrowie – prowadzi do chorób nowotworowych, układu krążenia, a także problemów z oczami i układem oddechowym. Zwiększa się liczba chorób alergicznych, a smog stanowi poważne zagrożenie. Wypalanie utrudnia również widoczność na drogach, co prowadzi do wypadków i kolizji.
Dodatkowo wypalanie traw wiąże się z ogromnymi kosztami finansowymi – zarówno dla straży pożarnej, jak i całego społeczeństwa, które ponosi wydatki na akcje gaśnicze. Czas poświęcony na gaszenie pożarów może również wpłynąć na opóźnienie reakcji w innych sytuacjach kryzysowych, co może zagrażać życiu ludzkim. Wypalanie traw jest także przykładem braku kultury, zwłaszcza że jest to zjawisko głównie spotykane w Polsce, a nie w innych krajach zachodnioeuropejskich.
Wielką szkodą dla środowiska jest także śmierć zwierząt. W płomieniach giną ptaki, zwłaszcza te, które gniazdują na ziemi lub w krzewach, a także pszczoły, trzmiele, owady zapylające, a nawet dzikie zwierzęta, takie jak sarny czy dziki. Pożary niszczą także miejsca bytowania wielu pożytecznych organizmów, takich jak mrówki, dżdżownice czy biedronki, które pełnią ważną rolę w ekosystemie. Giną także płazy, ssaki i inne małe zwierzęta. Wypalanie traw to więc katastrofa dla całego ekosystemu.
Podsumowując, wypalanie traw to nie tylko destrukcyjny proces dla środowiska, ale również zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz bezpieczeństwa publicznego.
Materiał opracowany na podstawie informacji KP PSP w Słubicach.
Zmiana godzin pracy Starostwa Powiatowego w Kętrzynie od 1 kwietnia 2025 roku
- 24-03-2025
- drukuj
Szanowni Państwo, informujemy, że od 1 kwietnia 2025 roku obowiązywać będą nowe godziny pracy Starostwa Powiatowego w Kętrzynie. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zmianami:
Godziny pracy Starostwa Powiatowego:
- Poniedziałek – czwartek: 7:00 – 15:30
- Piątek: 7:00 – 13:00
Godziny pracy Wydziału Komunikacji:
- Poniedziałek – czwartek: 7:00 – 14:30
- Piątek: 7:00 – 12:00
Godziny pracy Kasy:
- Poniedziałek – czwartek: 7:00 – 15:00
- Piątek: 7:00 – 12:30
Godziny pracy Rzecznika Praw Konsumenta:
- Czwartek: 10:30 – 15:30
- Piątek: 7:00 – 13:00
Nieodpłatna pomoc prawna – godziny pracy bez zmian
Więcej informacji na temat nieodpłatnej pomocy prawnej dostępnych jest na stronie
Godziny pracy Terenowego Punktu Paszportowego – bez zmian
Prosimy o zapoznanie się z nowymi godzinami i odpowiednie dostosowanie planowanych wizyt w Starostwie.
Informacja o możliwych przerwach w dostawie wody
- 24-03-2025
- drukuj
Szanowni Mieszkańcy Gminy i Miasta Reszel,
informujemy, że w dniach 25-27 marca 2025 roku, w godzinach 7:30 - 17:00, w wybranych miejscowościach może wystąpić przerwa lub zakłócenia w dostawie wody. Dotyczy to następujących obszarów:
- Reszel
- Robawy
- Lipowa Góra
- Tolniki Małe
- Dębnik
- Czarnowiec
- Biel
- Wólka Ryńska
- Grodzki Młyn
- Worpławki
- Kępa Tolnicka
- Mojkowo
- Ramty
- Klewno
Prosimy o odpowiednie przygotowanie się na tymczasowy brak wody w wymienionych miejscowościach.
Zdajemy sobie sprawę, że może to powodować niedogodności, za które serdecznie przepraszamy. Dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość w tym okresie.
W razie pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi klienta.
Dziękujemy za zrozumienie!
Apel w sprawie podrzucania odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
- 21-03-2025
- drukuj
Szanowni Mieszkańcy,
Zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na problem podrzucania odpadów
w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ostatnio zauważono, że w okolicy drogi do Kociborza nielegalnie porzucane są śmieci, co stanowi naruszenie przepisów oraz wpływa negatywnie na estetykę i czystość naszej okolicy. Zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń, za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych.
w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ostatnio zauważono, że w okolicy drogi do Kociborza nielegalnie porzucane są śmieci, co stanowi naruszenie przepisów oraz wpływa negatywnie na estetykę i czystość naszej okolicy. Zgodnie z art. 145 kodeksu wykroczeń, za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
1Galeria zdjęć: Apel ws. śmieci
XIV Sesja Rady Miejskiej w Reszlu
- 19-03-2025
- drukuj
Przewodniczący Rady Miejskiej w Reszlu zawiadamia, że XIV-ta sesja Rady Miejskiej w Reszlu, odbędzie się w dniu 19 marca 2025r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Reszlu
Nowa frakcja odpadów: odzież i tekstylia – co warto wiedzieć?
- 12-03-2025
- drukuj
Od 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać obowiązek selektywnej zbiórki odpadów odzieżowych i tekstylnych. Oznacza to, że w gospodarstwach domowych należy oddzielać zużyte ubrania i materiały tekstylne od pozostałych odpadów. Celem wprowadzenia nowej frakcji jest ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz zwiększenie poziomu recyklingu.
Partnerskie działania Gminy Jedwabno i Gminy Reszel na rzecz OSP.
- 11-03-2025
- drukuj
Wczoraj, 10.03.2025 r. Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak podpisał umowę na dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur dla jednostek OSP KSRG Jedwabno oraz OSP Reszel. Dzięki temu otrzymają one nowoczesny sprzęt ratowniczy. To wielki krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i skuteczniejszej walki z zagrożeniami. Strażacy będą jeszcze lepiej przygotowani do niesienia pomocy podczas pożarów, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.
Powiatowy Dzień Sołtysa
- 11-03-2025
- drukuj
W piątek, 7 marca, odbył się Powiatowy Dzień Sołtysa, który zgromadził lokalnych liderów z terenu całego powiatu, w tym gminy Reszel. To coroczne wydarzenie stanowiło okazję do uhonorowania pracy osób pełniących ważną rolę w swoich społecznościach, dbających o rozwój wsi oraz współpracę z mieszkańcami.