Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Poniedziałek, 17 Czerwiec 2024 Imieniny: Laury i Adolfa

Edukacja

Wirtualny finał międzynarodowego projektu Erasmus plus “Raising Responsible Citizen” w ZS Reszel

Od X.2018 r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu realizowali międzynarodowy projekt biorąc udział w mobilnościach do szkół partnerskich w Turcji, Chorwacji, Grecji i Portugalii.
 
 
Ostatnie spotkanie międzynarodowe zaplanowane w Reszlu z powodu pandemii COVID-19 zostało przeprowadzone wirtualnie. Uczniowie zapoznali się oglądając autoprezentacje oraz prezentacje o krajach, miastach i szkołach partnerskich w aspekcie pomocy ludziom w potrzebie.
 „Nie bądź obojętny! Uratuj życie - to proste!”- to hasło przewodnie spotkania w Polsce. Podczas zajęć on-line uczniowie ze szkół partnerskich obejrzeli prezentację i film przygotowany przez uczniów i nauczycieli z ZS Reszel na temat obszarów promujących odpowiedzialne obywatelstwo. Film pokazuje, jak ważne jest bycie aktywnym, odpowiedzialnym obywatelem i podejmowanie natychmiastowych działań. Uczniowie dowiedzieli się, jak postępować w sytuacjach zagrożenia, aby ratować życie innych ludzi i jakie konsekwencje mogą mieć niewłaściwe działania. Polscy uczniowie swoją wiedzą, profesjonalizmem i umiejętnościami aktorskimi przekonali innych, że wobec sytuacji zagrożenia  nie da się przejść obojętnie.

Uczniowie obejrzeli również prezentację poświęconą krwiodawstwu, która wyjaśnia, kto może oddać krew, jakie warunki należy spełnić, jak przebiega ten proces i dlaczego jest tak ważny. Wymiana spostrzeżeń dotyczących różnic w sposobach udzielania pierwszej pomocy miała miejsce na blogu projektu RRC. Uczniowie opracowali również plakaty cyfrowe dotyczące procedur ratunkowych w języku angielskim i ich języku ojczystym, a następnie tłumaczyli plakaty przygotowane przez rówieśników ze szkół partnerskich na język ojczysty. Wykorzystując wiedzę zdobytą podczas tych zajęć i korzystając z różnych narzędzi TIK uczniowie stworzyli quizy związane z udzielaniem pierwszej pomocy, krwiodawstwem i pożarnictwem.
 
Polscy uczniowie, jako gospodarze, zaprosili swoich rówieśników na wycieczkę po okolicy, wirtualnie prezentując Reszel i swoją szkołę. Poznawanie naszego kraju miało miejsce także poprzez wirtualny spacer po stolicy Polski. Wszyscy uczniowie przygotowali cyfrowe plakaty o Warszawie i jej najciekawszych miejscach kodując informacje kodami QR. Plakaty zostały wykorzystane w ramach lekcji zaprojektowanej w Learning Designer przez polskich nauczycieli. 
 
Tydzień projektu RRC obfitował również w liczne zajęcia metodyczne kadry pedagogicznej.  Szczególną uwagę zwrócono na edukacyjne wykorzystanie narzędzi cyfrowych. Nauczyciele ze szkół partnerskich wymieniali się przykładami dobrych praktyk przedstawiając prezentacje dotyczące wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przedstawili narzędzia cyfrowe oraz praktyczne porady i przykłady ich wykorzystania w klasie na podstawie lekcji zaprojektowanych w aplikacji Learning Designer. Chorwaccy nauczyciele przeprowadzili warsztaty dotyczące modelu SAMR, blended learning, Flipping Classroom oraz ICT Learning & Flipped Learning. 
 
Wszyscy partnerzy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu zasobów narzędzi cyfrowych  dzieląc się swoimi przemyśleniami i pomysłami na tablicy wirtualnej, z której korzystają w swojej obecnej praktyce dydaktycznej. Wycieczka do Warszawy, która musiała odbyć się wirtualnie, była częścią lekcji opartej na narzędziach TIK zaplanowanej przez nauczycieli ZS Reszel w aplikacji Learning Designer. Efekty współpracy zawarte zostały w ebooku metodycznym dostępnym online na stronach internetowych szkół oraz platformie eTwinning.
 
Choć wiele atrakcji ominęło uczestników projektu z powodu konieczności odwołania mobilności, odnieśli oni jednak korzyści na wielu poziomach. Poszerzyli swoją wiedzę na temat TIK w praktyce edukacyjnej, a współpracując z europejskimi kolegami, zdobyli doświadczenie w zakresie interakcji kulturowych, rozwoju tolerancji i wzmacniania poczucia bycia częścią wspólnego dziedzictwa europejskiego. Rozwinęli też kompetencje językowe, co może im pomóc w uczestnictwie w kolejnych projektach eTwinning i  Erasmus +.
 
 
Koordynator projektu Erasmus +
Anna Jałoszewska
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: rozklad-jazdy-autobusowBaner: NieruchomosciBaner: euslugi-buttonBaner: SesjeBaner: Unia EuropejskaBaner: Projekty realizowane ze Środków Państwowego Funduszu CelowegoBaner: Projekty realizowane ze Środków Rządowego Funduszu Inwestycji LokalnychBaner: Czyste powietrzeBaner: euslugiBaner: Polski ŁadBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 755 39 00 - centrala
fax. (89) 755 07 58
 
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611