Miasta Partnerskie

15 rocznica podpisania umowy partnerskiej z gminą Jemnica w Czechach oraz 17 rocznica podpisania umowy partnerskiej z gminą Raabs an der Thaya w Austrii

  • 03-09-2019
W dniach 18-22 lipca 2019 roku po raz kolejny Chór Parafialny wraz z osobami towarzyszącymi udał się z wizytą partnerską do Jemnicy w Czechach. Tym razem w programie była również wizyta w Austrii w partnerskiej gminie Raabs an der Thaya.
Burmistrza Reszla Pana Marka Janiszewskiego reprezentowali:
  • Janusz Kozoń – chórzysta i były wiceburmistrz, za którego kadencji były podpisane umowy partnerskie między wymienionymi gminami, obecnie prezes WBK w Reszlu
  • Karol Światłowski – chórzysta i pracownik Urzędu Gminy w Reszlu z działu promocji gminy.
W skład delegacji wchodziło jeszcze 15 chórzystów z organistą Panem Piotrem Strzyżewskim oraz kilkuosobowa grupa sympatyków naszego chóru.
 
Z Niemiec przyjechał także nasz chórzysta Robert z żoną, którzy realizowali wspólnie z nami program wycieczki. Łącznie z 2 kierowcami grupa liczyła 30 osób.
 
Podróż przebiegła w miłych i spokojnych warunkach i rano 19 lipca spotkaliśmy naszych czeskich przyjaciół w Jemnicy, którzy pilotowali nasz dojazd na miejsce zakwaterowania w motelu Dacice. Po zajęciu pokoi udaliśmy się pod opieką niezmordowanych Ani, Stanisława i Radka na obiad i na zwiedzanie miasteczka Dacice. W nim na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Pierwszej Kostki Cukru z różnymi zbiorami oraz bardzo dobrze zachowany, z bogatym wyposażeniem wnętrz, Zamek Dacice. Całą grupą udaliśmy się do miejscowego kościoła p.w. Św. Wawrzyńca, gdzie spontanicznie odśpiewaliśmy wspólnie z czeskimi przyjaciółmi pieśń Ave Maria.
 
Wieczorem w sali motelu odbyło się spotkanie z obecnymi i byłymi władzami Jemnicy a także z czeskimi chórzystami, którzy przyjęli nas smaczną kolacją. Był to czas na powitania, przekazanie upominków z Polski, złożenie życzeń jubilatowi Robertowi, wspólne wspominki, śpiewy i tańce.
 
Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Raabs an der Thaya. Miasteczko bardzo nam się spodobało a szczególnie potężny zamek, który nad nim górował i, jako pierwsze wrażenie, zapadał głęboko w pamięć. Po chwili oczekiwania udaliśmy się do ratusza na spotkanie z Panem Rudolfem Mayerem – burmistrzem Raabs. Polska delegacja przekazała okolicznościowy grawerton jako pamiątkę17 rocznicy podpisania umowy partnerskiej oraz naszej wizyty a wszyscy uczestnicy wyjazdu otrzymali torby z materiałami promującymi austriacką gminę i jej okolice. Pan Burmistrz spotkał się z nami jeszcze nieoficjalnie w restauracji, w której zostaliśmy poczęstowani ufundowanym przez niego aperitifem. Po obiedzie dwuosobowa delegacja z Polski wraz z Petrem Novotnym, naszym przewodnikiem i organizatorem pobytu w Raabs, udała się na miejscowy cmentarz, by złożyć wiązankę białoczerwonych kwiatów na grobie Othmara Knappa – nieżyjącego burmistrza Raabs, który podpisywał umowę partnerską z naszą gminą. W tym czasie grupa udała się na dziedziniec zamkowy. Po zamku oprowadzał nas bardzo miły przewodnik, który zdradzał nam nie tylko tajne sekrety tego gmachu ale też i tragiczne historie miłosne. Mogliśmy je poznać dzięki wspaniałemu tłumaczeniu Petra z języka niemieckiego na język czeski (no a czeski to już prawie wszyscy znają i rozumieją).
Pełni wspaniałych wrażeń udaliśmy się do motelu na krótki odpoczynek, by wieczorem świętować w ogrodach plebanii 70 urodziny Ojca Josefa Brychty. i po raz kolejny spotkać się z czeskimi przyjaciółmi przy grillu no i oczywiście wspólnych śpiewach i tańcach.
Niedziela była kulminacyjnym dniem naszego pobytu z racji głównych uroczystości 15-lecia współpracy partnerskiej między Reszlem a Jemnicą.
 
Dzień zaczęliśmy od wspólnej próby dwóch chórów w kościele p.w. Św. Stanisława w Jemnicy.
O 9.45 odbyła się uroczysta msza w intencji Reszla i Jemnicy odprawiona przez Księdza Proboszcza Josefa Brychtę. Oprawę muzyczną zapewnili Pan Piotr Strzyżewski organy, Pan Josef Hofbauer organy i dyrygentura, Pan Marek Stehlik – skrzypce, połączone chóry z Reszla i Jemnicy. Po mszy świętej udaliśmy się na zwiedzanie trzeciego kościoła w Jemnicy: p.w. Św. Jakuba z najstarszą wieżą z XII stulecia i cmentarzem przykościelnym.
Po obiedzie udaliśmy się do Domu Kultury na próbę przed głównym koncertem.
 
O godz. 15.00 rozpoczęły się obchody 15lecia współpracy. Na obchodach obecne były zarówno byłe jak i obecne władze Jemnicy, sympatycy i najbliżsi chóru czeskiego a także mieszkańcy. Krótką historię kontaktów przedstawił prowadzący Radek Engellmann. Chór reszelski wykonał 3 utwory w języku polskim, następnie chór czeski wykonał 3 pieśni po czesku. Między występami chórów głos zabrał obecny burmistrz Jemnicy Pan Miloň Slabý a także Honorowi Obywatele Reszla Panowie Stanisław Brada i Petr Novotny. Jako delegaci z Polski wystąpili Pan Janusz Kozoń i Karol Światłowski. Pan Kozoń wspomniał początki nawiązywania współpracy i podpisywania umowy partnerskiej, dziękował za dotychczasową tak aktywną wymianę i życzył dalszych lat owocnej współpracy. Na pamiątkę wydarzenia przekazano władzom okolicznościowy grawerton ufundowany przez gminę Reszel. Na koniec uroczystości połączone chóry wykonały 3 utwory. Prowadzący podziękował wszystkim za przybycie, władzom lokalnym za wspieranie współpracy i życzył dalszych wspólnych lat. Uroczystości zakończyło wspólne wykonanie przez chóry pieśni Va, pensiero z opery Nabucco Verdiego.
 
Następnie udaliśmy się autokarem do Budkova na kolację i pożegnalne spotkanie oczywiście z pieśniami i tańcami a także mnóstwem rozmów i pogaduszek, wspólnie jak to przyjaciele.
 
Czas galopował, bo działo się tak dużo i ani się obejrzeliśmy, już musieliśmy wracać do Reszla. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie przed motelem i odjazd do Jemnicy na pożegnanie z przyjaciółmi. Gdy nadszedł czas pożegnania upominkom, uściskom a nawet łzom nie było końca. Naszemu pożegnaniu zawsze towarzyszy pieśń „Z Panem Bohem” a także błogosławieństwo na drogę Ojca Josefa.
 
Szczęśliwi, pełni wrażeń, zauroczeni jak zawsze niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem przez czeskich przyjaciół udaliśmy się w drogę powrotną do Reszla. Naszym koleżankom i kolegom chórzystom, Panu Burmistrzowi i mieszkańcom Reszla przywozimy jak zawsze serdeczne pozdrowienia i życzenia zdrowia, byśmy mogli w kolejnym roku znów się spotkać, tym razem w Reszlu.
 
Za wspaniałą organizację naszego pobytu składam szczególne podziękowania Radkowi, Ani i Stanisławowi, Petrowi, Josefowi jak i wszystkim czeskim chórzystom i ich najbliższym.
Uczestnikom wycieczki bardzo dziękuję za zdyscyplinowanie, humor i miłą atmosferę w czasie całej wyprawy.
 
Panu Burmistrzowi Markowi Janiszewskiemu, Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Bumbulowi oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że nasz wyjazd był możliwy, w imieniu członków chóru parafialnego w Reszlu i Pana Organisty Piotra Strzyżewskiego, składam najserdeczniejsze podziękowania.
 
W imieniu Chóru Parafialnego w Reszlu Barbara Maciukiewicz
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: rozklad-jazdy-autobusowBaner: NieruchomosciBaner: euslugi-buttonBaner: SesjeBaner: Unia EuropejskaBaner: Projekty realizowane ze Środków Państwowego Funduszu CelowegoBaner: Projekty realizowane ze Środków Rządowego Funduszu Inwestycji LokalnychBaner: Czyste powietrzeBaner: euslugiBaner: Polski ŁadBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: StrazGranicznaBaner: WKU