Edukacja

Podaruj Święta naturze

  • 21-12-2022
Racjonalne nawyki świąteczne przyczyniają się do zmniejszenia ilości powstających odpadów, oraz do obniżenia emisji dwutlenku węgla, którego wysoki poziom w atmosferze stanowi przyczynę postępujących zmian klimatu.
 
Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad, które pomogą nam spędzić nadchodzące Święta w sposób przyjazny środowisku.
 
Zaplanuj swoje zakupy!
 
Zachęcamy do podejmowania racjonalnych decyzji, gdy przyjdzie do kupowania prezentów czy produktów do przyrządzenia świątecznej kolacji. Przygotowując się do świętowania kupujemy najczęściej bardzo dużo rzeczy – często spontanicznie nabywamy też rzeczy niepotrzebne.
Zatem:
  • Po pierwsze zaplanujmy zakupy. A idąc na zakupy świąteczne miejmy przy sobie kilka toreb wielokrotnego użytku i nie przynośmy do domu kilku kolejnych foliowych siatek.
  • Produkty spożywcze na tę okazję kupmy w większych opakowaniach. Lepiej nabyć jedną dwulitrową butelkę napoju niż cztery półlitrowe.
  • Ograniczmy liczbę opakowań, które kupujemy/zużywamy. Nie kupujmy produktów opakowanych wielokrotnie (np. w dodatkowe kartoniki itp.) Różne opakowania po produktach spożywczych można wykorzystać jako pojemniki na różnego rodzaju drobiazgi – guziki, śrubki, gumki recepturki.
  • Warto kupować produkty trwałe, wysokiej jakości, charakteryzujące się dłuższym okresem używalności. Trwałe rzeczy później stają się odpadami.
  • Nie marnujmy jedzenia! Jedzenie trzeba najpierw wyprodukować – wyhodować rośliny i zwierzęta. Wyrzucanie jedzenia to brak szacunku dla nich, ale i brak szacunku dla wszystkich, którzy te pokarmy przygotowywali – jak również wobec tych, którzy nie mają co jeść. Marnowanie jedzenia w Święta jest szczególnie smutne. 
  • Jednak nawet pomimo naszych szczerych wysiłków nie da się całkowicie uniknąć wytworzenia śmieci. Zwróćmy więc uwagę, aby to, co tylko możliwe trafiło do odpowiednich pojemników na surowce wtórne i dzięki temu zostało poddane recyklingowi.
Choinka – nie sztuczna lecz prawdziwa! 
 
Sztuczna choinka pozostaje z nami przez kilka lat (lecz i tak krócej niż się spodziewamy ze względu na specyficzne wykonanie), nie trzeba sprzątać po niej igieł ani jej podlewać, nie zajmuje też dużo miejsca w piwnicy. Za to wyrzucona rozkłada się setki lat. Proces recyklingu jest właściwie niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu jej metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku. Ponadto również jej produkcja nie sprzyja środowisku.
  • Żywa choinka jest naprawdę ekologicznym i lepszym wyborem. W domu unosi się piękny zapach, każde drzewko jest niepowtarzalne i wybór staje się niemalże tradycją w wielu rodzinach.
  • Przed zakupem warto upewnić się, że miejsce jej pochodzenia jest sprawdzone i legalne, co gwarantują nam certyfikaty.
Na choinkę zamiast najczęściej używanych lampek kup diodowe lampki typu LED. Technologia diodowa ma szereg zalet: przede wszystkim lampki takie zużywają znacznie mniej energii ( nawet o ok. 90%) niż tradycyjne, a także są znacznie trwalsze.

Źródła: Strony internetowe EBOOK RECYKLINGOWY
Akcja edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.
Działania prowadzone przez Wielobranżowe Przedsiębiorstwo komunalne Sp. z o.o. w Reszlu w ramach umowy na „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Reszel”
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: rozklad-jazdy-autobusowBaner: NieruchomosciBaner: euslugi-buttonBaner: SesjeBaner: Unia EuropejskaBaner: Projekty realizowane ze Środków Państwowego Funduszu CelowegoBaner: Projekty realizowane ze Środków Rządowego Funduszu Inwestycji LokalnychBaner: Czyste powietrzeBaner: euslugiBaner: Polski ŁadBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: StrazGranicznaBaner: WKU