Edukacja

Uczniowie ZSP w Reszlu pomagają zwierzętom leśnym

  • 26-04-2019
Jednym z zadań szkoły określonych w podstawie programowej jest kształtowanie u uczniów postawy szacunku dla środowiska przyrodniczego. Już w przedszkolu uczymy dzieci świadomości tego, że o środowisko należy dbać i trzeba pomagać zwierzętom, także leśnym.
Uczniowie klasy I b w okresie jesiennym zorganizowali w szkole piątą edycję zbiórki pożywienia dla zwierząt leśnych pod hasłem „Podaruj kasztaniaka, podaruj żołedziaka dla leśnego zwierzaka”. Dzieci bardzo chętnie zbierały żołędzie i kasztany, a następnie wsypywały zebrane owoce do worków wystawionych na szkolnym korytarzu. Całą akcje nadzorował tata Magdy i Marceliny, Pan Marcin Filipczyk.
 
11 lutego 2019 r. uczniowie klas I a i b oraz klasy 5 b udali się na zajęcia terenowe do lasu w Gudnikach (Nadleśnictwo Srokowo, Leśnictwo Suśnik). Termin wyprawy nie został wybrany przypadkowo, bowiem jest to dzień, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Po dotarciu na miejsce dzieci wysłuchały prelekcji Pana Marcina o mieszkańcach lasu. Otrzymały wskazówki jak poprawnie dokarmiać zwierzęta leśnie, poznały listę naturalnych produktów, którymi żywią się zwierzęta, a także zwyczaje i potrzeby zwierząt. Bardzo chętnie zadawały też pytania. W drodze do leśnej stołówki dzieci rozpoznały tropy zwierząt, co świadczy o tym, że zwierzęta już tu były i szukały pożywienia w tej trudnej do przetrwania porze roku. W paśniku uczniowie wysypali część owoców zebranych jesienią, ale także przywiezione przez siebie przysmaki zwierząt leśnych: marchewkę, ziemniaki, buraki. Nie zapomnieli też o ptakach, dla których mieli ziarno i słoninkę.
 
Po części dydaktycznej, ku radości dzieci, był też czas na ognisko integracyjne. Gospodarze spotkania, myśliwi Koła Łowieckiego Wiewiórka poczęstowali nas gorącą herbatą, pysznymi kiełbaskami i ciasteczkami.
 
Warto odwiedzić las zimową porą i wybrać się tu na wycieczkę. To była fajna przygoda i zarazem ciekawa lekcja dla dzieci. Przekonaliśmy się o tym, że nasza pomoc zwierzętom jest potrzebna, a w zimowym lesie jest naprawdę pięknie. Uczniowie udowodnili, że znają i stosują zasady właściwego zachowania się w tym miejscu.
 
Serdecznie dziękujemy członkom Koła Łowieckiego "WIEWIÓRKA" KORSZE z siedzibą w Dębniku, Panom Marcinowi Filipczykowi, Janowi Trebnio, Władysławowi Sienkiewiczowi, Szymonowi Zajkowi oraz sympatykowi koła Panu Krzysztofowi Grabowskiemu za wspaniałą lekcję przyrody w terenie oraz serdeczną gościnę.
 
Dziękujemy również Paniom Annie Płotast i Iwonie Dudek za pomoc i czuwanie nad bezpieczeństwem naszych uczniów w czasie wycieczki.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: KoronaBaner: korona2Baner: NSP 2021Baner: NSP-naborBaner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: polski ebazarekBaner: Unia EuropejskaBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU