Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Czwartek, 4 Marzec 2021 Imieniny: Kazimierza i Łucji

Edukacja

Międzynarodowe spotkania w Chorwacji i Grecji w ramach projektu Erasmus plus realizowanego w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu

Szkoła to coś więcej niż tradycyjne lekcje. To również wychowanie i poznawanie różnorodnych aspektów życia. Okazję do poznawania innych krajów, kultur, zawarcia nowych znajomości, przełamania barier językowych i osobowościowych, nauki tolerancji i stawania się odpowiedzialnym obywatelem Europy daje realizowany w Zespole Szkół im. M. Rataja w Reszlu projekt „Raising Responsible Citizen".
Projekt realizowany jest w ramach programu unijnego Erasmus plus i polega na współpracy szkół z Polski, Turcji, Chorwacji, Portugalii i Grecji. Wszystkie działania realizowane zarówno w szkole jak i podczas wizyt partnerskich, mobilności i wszelkie koszty z nimi związane finansowane są ze środków Unii Europejskiej.
 
W tym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele wzięli udział w dwóch spotkaniach międzynarodowych.
 
Wyjazd do Chorwacji w listopadzie 2018 r. był inauguracją zaplanowanej na 2 lata współpracy. Nauczyciele realizowali ścieżkę metodyczną uczestnicząc w licznych warsztatach dotyczących nowych metodologii oraz inspirując się nawzajem podczas zajęć w międzynarodowej grupie nauczycieli. Poznaliśmy innowacyjne metody pracy metodą projektów, analizując efekty realizowanych już we wszystkich szkołach różnorodnych zajęć. Wymieniliśmy się pomysłami, jakie techniki i nowoczesne narzędzia wykorzystywać podczas zajęć, by motywować naszych uczniów do pracy i zaangażowania podczas zajęć. Rozpoczęliśmy również pracę nad poradnikiem metodycznym, który jako efekt końcowy po zrealizowaniu spotkań we wszystkich krajach partnerskich będzie zawierał wiele ciekawych i nowoczesnych rozwiązań, które będziemy wdrażać w swoich szkołach i promować w środowisku edukacyjnym. Mieliśmy również okazję przedstawić nasze systemy edukacyjne i przedyskutować różnice oraz wyzwania, które przed nami stoją.
 
Uczniowie, podczas spotkania w Chorwacji uczestniczyli w wielu zajęciach związanych z realizacją jednego z głównych obszarów tematycznych projektu jakim jest ekologia. Wykorzystywali aplikacje internetowe kodując za pomocą kodów QR informacje turystyczne o przepięknym ogrodzie Novi Dvori w Zaprešić, tworzyli gadżety z logo projektu podczas warsztatów ceramicznych, prezentowali działania ekologiczne przeprowadzane w ich szkołach, tworzyli blog dotyczący realizacji naszego projektu oraz zapoczątkowali e-czasopismo projektu RRC.
 
W wielu zajęciach uczniowie uczestniczyli wspólnie ze swoimi nauczycielami. Podczas warsztatów „Physics and music" zabrano nas w magiczną podróż po świecie muzyki z wykorzystaniem praw fizyki, sadząc dęby w Europejskiej Zielonej Alei pozostawiliśmy po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń, a podczas wycieczki do przepięknych Jezior Plitwickich umieszczonych na liście UNESCO wspólnie zachwycaliśmy się tym cudem natury.
Podczas kolejnej mobilności w marcu 2019 r. odwiedziliśmy szkołę partnerską w Genadii na wyspie Rodos w Grecji. Tematem wiodącym spotkania międzynarodowego była demokracja.
 
Mieszkając u rodzin swoich greckich kolegów młodzież poznawała kulturę, tradycję i codzienne zwyczaje Greków oraz ich poglądy na współczesny świat. Zaś podczas zajęć w szkole prowadzonych w języku angielskim pogłębiali swoją wiedzę, doskonalili umiejętności w zakresie IT oraz kompetencje językowe i społeczne.
 
Nauczyciele uczestniczyli w zajęciach wzbogacających ich warsztat pracy o interaktywne metody nauczania oraz prowadzili lekcje dotyczące różnych aspektów demokracji. Gospodarze zaprezentowali nam swoje turystyczne perły: Lindos – typowe greckie miasteczko położone u stóp starożytnego akropolu oraz Rodos – administracyjne serce wyspy. Był też czas na kontemplację Aten z majestatycznym Akropolem przypominającym o dawnej potędze jednej z kolebek cywilizacji, Agorą - kolebką demokracji oraz klimatycznymi uliczkami gwarnego śródmieścia. Wszystkich nas urzekł lazur morza, urokliwe krajobrazy i monumentalne pamiątki wielkiej historii.
Ale Grecja to nie tylko zabytki z podręcznika historii. To również serdeczność Greków i wspaniałe znajomości, klimatyczne greckie tawerny i odkryty tam smak lokalnej sałatki z pysznymi oliwkami i aromatyczną oliwą, wszechobecna radość, uśmiechy i entuzjazm uczestników spotkania oraz łzy rozstających się na lotnisku uczniów, których oddzielą setki kilometrów...
 
Z obydwóch wyjazdów wróciliśmy pełni energii, nowych pomysłów, zapału do pracy i doskonalenia języka angielskiego. Wróciliśmy bogatsi o nowe przyjaźnie z niesamowitymi ludźmi, bogatsi o wiele cennych doświadczeń międzykulturowych, otwarci na świat, na nowe wyzwania i przede wszystkim świadomi odpowiedzialności jak spoczywa na nas – odpowiedzialnych młodych obywatelach i ich opiekunach.
 
GALERIA ZDJĘĆ
 
Szkolny koordynator projektu Erasmus plus
w Zespole Szkół
im. Macieja Rataja w Reszlu
Anna Jałoszewska
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: SzczepieniaBaner: Szepienia-infoBaner: KoronaBaner: korona2Baner: NSP 2021Baner: NSP-naborBaner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: polski ebazarekBaner: Unia EuropejskaBaner: euslugi-buttonBaner: euslugiBaner: Gospodarka odpadamiBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów AlkoholowychBaner: ePodręcznikiBaner: Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i KameralnejBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: Karta Dużej RodzinyBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611