Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Reszel
 Dzisiaj jest: Niedziela, 2 Kwiecień 2023 Imieniny: Franciszka i Władysława

Aktualności

Jubileusz ŚDS

Dnia 10 marca br. w Reszlu obchodzono jubileusz utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Reszlu, który od 1 marca 2018 roku działa jako jednostka organizacyjna Gminy Reszel. Jubileusz szczególny, bo i miejsce szczególne. ŚDS jest miejscem terapii, spotkań i warsztatów dla osób niepełnosprawnych, to tutaj integrują się ze społecznością, uczą samodzielności, wiary w swoje możliwości i rozwijają talenty. 
Uroczystość zgromadziła zaproszonych gości: Burmistrza Reszla Pana Marka Janiszewskiego oraz zaprzyjaźnione jednostki działające na rzecz osób niepełnosprawnych: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętrzynie i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kętrzynie.

Podczas uroczystości kierownik ŚDS-u Teresa Murawska przedstawiła wszystkim zgromadzonym historię powstania i podsumowała dotychczasową działalność placówki. Podziękowała też wszystkim tym, którzy ich wspierają. Szczególnie zwróciła się do uczestników i pracowników ponieważ to oni tworzą klimat tego domu. 
 
Burmistrz Reszla Pan Marek Janiszewski skierował wiele słów uznania za działalność i podkreślił, że ŚDS pełni ważną rolę w środowisku lokalnym. Całe wydarzenie uświetniły występy artystyczne w wykonaniu męskiej strony uczestników, ponieważ uroczystość była połączona z Dniem Kobiet. Piękny jak zawsze program artystyczny wywołał wiele emocji, od śmiechu po łzy wzruszenia.
 
Każdy taki jubileusz to okazja, żeby sobie uświadomić, jak takie miejsca są ważne, jak wpływają na życie uczestników, którzy mogą z tych miejsc korzystać. Miejsce, w którym jest niesamowita energia, mnóstwo zaangażowania i wspólnych działań wielu osób, instytucji, podmiotów, a to wszystko wpływa na poprawę jakości życia uczestników. Dzięki temu, że istnieją takie domy ludzie z niepełnosprawnościami przestają być niewidzialni. Ich potrzeby, wrażliwość, talenty i dorobek artystyczny jest dostrzegany i prezentowany w środowisku lokalnym. 
 
Dzień ten był okazją do pięknych wspomnień, które zawsze pozostaną w pamięci, bo każdy uczestnik i pracownik zostawił tutaj cząstkę swojego życia. 
 
Każdy rok działalności przynosił zmiany, to na nie składały się wyposażenie pracowni, czy aranżacja ogrodu na posesji. Ważną inwestycją był zakup autobusu służącego do przewozu uczestników. Aktualnie uczestnikami zajęć jest 80 osób, w tym 22 z niepełnosprawnością sprzężoną. Terapia zajęciowa prowadzona jest w ośmiu pracowniach w budynku Podzamcze 1 i pięciu pracowniach w budynku sąsiadującym, tj. Podzamcze 1a. 
 
Zgrany zespół ŚDS zrealizował wiele przedsięwzięć: imprezy okolicznościowe, grę miejską o tematyce średniowiecznej, pikniki, przedstawienia muzyczne i teatralne, konkursy intelektualne i sportowe, wyjazdy integracyjne. 
 
ŚDS w Reszlu

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Jubileusz ŚDS

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Baner: Reszelski Budżet ObywatelskiBaner: NieruchomosciBaner: Unia EuropejskaBaner: Projekty realizowane ze Środków Państwowego Funduszu CelowegoBaner: Projekty realizowane ze Środków Rządowego Funduszu Inwestycji LokalnychBaner: SesjeBaner: euslugi-buttonBaner: Czyste powietrzeBaner: euslugiBaner: Polski ŁadBaner: Mapa Gminy ReszelBaner: polski ebazarekBaner: KominiarzBaner: Polska MultimedialnaBaner: AnkietaBaner: CittaslowBaner: Rodzina 500+Baner: Regionalny Ośrodek Wspierania Organizacji PozarządowychBaner: Krajowa mapa ZagrożeńBaner: StrazGranicznaBaner: WKU
Masz uwagi do naszej strony?
  • CAPTCHA
    CAPTCHA służy odróżnieniu narzędzi zautomatyzowanych udających ludzi od rzeczywistych ludzi i ma za zadanie uniemożliwić botom rozsyłanie spamu przez tak zabezpieczone formularze. Przepisz kod z obrazka. Wielkość liter ma znaczenie. Jeśli nie możesz odczytać kodu kliknij w obrazek. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.
    Jeśli obrazek jest nieczytelny, to go kliknij, aby zmienić grafikę. Niewykorzystany kod jest ważny przez 15 minut.

Dane kontaktowe

Urząd Gminy w Reszlu
woj. warmińsko - mazurskie
ul. Rynek 24
11-440 Reszel

tel. (89) 7553900 - centrala
fax. (89) 7550758
Urząd Gminy
NIP: 742-00-12-634
REGON: 000530318
 
Gmina Reszel
NIP: 742-22-43-326
REGON: 510743611